B magazin vol. 3, 4

Cena: 250.00 Kč Původní cena:

Vol.: B3, B4

B je běžecký magazín, který chcete mít v knihovně, i když neběháte. Vychází 1 - 2 krát ročně a každé číslo je spojeno s jedním tématem. Pro čtenáře objevuje redakce současné fotografy a ilustrátory, které míchá s literaturou, poezií a investigativní sportovní žurnalistikou. Je úplně jedno, jak staré číslo časopisu koupíte, které téma hledáte, či kterou stranu zrovna otevřete. Bude vás zajímat a inspirovat. Budete si ho chtít někam vystavit. 

  • B 3 Přespolní běh
  • B 4 Běh do vrchu

B3 Před čtenářem třetího čísla B postupně vyvstávají tři výraznější témata, která celým číslem prostupují a určují jeho obsahovou i formální strukturu: běh na univerzitách, běh v cizině a vzájemný vztah běhu a lezení. Richard Askwith píše o historii běhu na britských univerzitách, zatímco Milan Janoušek hovořil s Danem Noahem a Evou Krchovou o současném americkém univerzitním sportu. O běhu ve Skotsku, Čechách a Finsku se dočtete ve dvou profilových rozhovorech, které s Eddiem Stewartem a Kristiinou Mäki vedli Jiří Šoptenko a Adam Gebrian. Ve Skandinávii pak zůstanete i s orientačními běžci Janem Procházkou a Janou Knapovou. Legendy českého lezení a ultramaratonu Zorku a Petra Prachtelovi představí Petra Pospěchová ve skvělém textu, který je navíc doplněn obsáhlou fotografickou přílohou. 

Volnému sólovému lezení a rychlostním lezeckým rekordům se pak věnuje Eva Krchová ve své recenzi knihy Alexe Honnolda Sám ve stěně. Běh a lezení, coby dva elementární způsoby, jimiž člověk vzdoruje gravitaci, se tak na stránkách časopisu pozoruhodným způsobem setkávají. Jestliže horizontální běh směřuje k naplnění odvěké lidské touhy vzlétnout, podstatou vertikálního lezení je nikdy neztratit kontakt se zemí. Vzájemně se tak doplňují a tvoří základ lidského pohybu na zemi, stejně jako osnovu třetího čísla B.

B4 Už jako děti jsme závodili, kdo bude první na kopci za vesnicí, a jen málokterý typ běžeckých závodů je přirozenější. Vrchařská scéna je přitom u nás i ve světě natolik specifická, že jsme se jí rozhodli ve čtvrtém čísle B věnovat podrobněji. Jan Bartas vedl rozsáhlý rozhovor s Jasmin Paris nejen o britských kopcích, ale především o jejích třech rekordních bězích na Bob Graham Round, Charlie Ramsay Round a Paddy Buckley Round. Milan Janoušek pak hovořil s naším nejúspěšnějším běžcem do vrchu posledních let Robertem Krupičkou. Anna Straková je vrchařskou legendou nejen u nás, ale i ve světovém měřítku. Její profil pro nás napsala Petra Pospěchová. Opravdu vysoko se dostanete v reportáži Pascala Egliho z Red Fox Elbrus Race. Počátky organizovaných horských běhů u nás dokumentuje archiv Karla Šklíby, z nějž přinášíme ukázky v příloze, i historie závodu z Janských Lázní na Černou horu.

Tematický blok doplňují výšivky Nikoly Logosové s náměty z klasických světových závodů do vrchu a článek Jana Havlíčka o Fastest Known Times. Hory se v nemalé míře objevují i v kulturní části čísla, jak o tom svědčí kniha Run Wild, píseň Run to the Hills a film On the Edge. Na článek Vojtěcha Ryndy o běžecké obdobě Rockyho, filmu On the Edge, navazuje profil představitele hlavní role, běžce a herce Bruce Derna, a také fotoesej Adama Macháčka z trati Dipsea Trail. Ukázka z románu Marka Šindelky Únava materiálu i báseň Charlese Hamiltona Sorleyho Zpěv nespoutaných běžců poukazují k zásadnímu tématu, k němuž se určitě ještě vrátíme, ke vztahu mezi během a útěkem. V neposlední řadě by vám pak neměl ujít skvělý rozhovor Milana Janouška s trenérem Janem Pernicou, který je prvním z řady připravovaných textů věnovaných českým i zahraničním běžeckým trenérům.