B magazin vol. 5, 6, 7

Cena: 290.00 Kč Původní cena:

Vol.: B5, B6, B7

B je běžecký magazín, který chcete mít v knihovně, i když neběháte. Vychází 1 - 2 krát ročně a každé číslo je spojeno s jedním tématem. Pro čtenáře objevuje redakce současné fotografy a ilustrátory, které míchá s literaturou, poezií a investigativní sportovní žurnalistikou. Je úplně jedno, jak staré číslo časopisu koupíte, které téma hledáte, či kterou stranu zrovna otevřete. Bude vás zajímat a inspirovat. Budete si ho chtít někam vystavit. 

  • B 5 Maraton
  • B 6 Ultra
  • B 7 Běh na míli

B5 Maraton je pro mnohé královskou disciplínou vytrvalostního běhu a díky svému sepětí s dějinami novodobých olympijských her zároveň představuje esenci moderního sportu. Jeho proměnám od aténské olympiády v roce 1896 po současné velké městské maratony se věnuje Luboš Brabec. Pokud existuje závod, který v sobě koncentruje historii maratonu, pak je jím Bostonský maraton. Jindřich Janíček v komiksové příloze 75 stupňů Fahreheita zachytil legendární souboj Dicka Beardsleyho a Alberta Salazara v Bostonu 1982 a Lucie Lučanská ilustrovala šest nezapomenutelných bostonských příběhů. Karel David je už 25 let držitelem nejlepšího českého maratonského času a jeho osobní rekord je ještě o tři čtvrtě minuty rychlejší. O jeho běžecké kariéře spojené s rozpadem východního bloku a vznikem samostatné České republiky s ním hovořil Tomáš Luňák. Rozsáhlý rozhovor s Janem Bláhou, posledním českým běžcem, který zaběhl maraton pod 2:16, vedl Jiří Šoptenko. Třetím z maratonských rozhovorů je pak naše loňská rozprava s fenomenálním úředníkem z prefektury Saitama, Júkim Kawaučim. 

Maratonské téma doplňuje historie Mezinárodního maratonu míru v Košicích, portrét Jana Suchého a Roberta Nicolosiho, ukázka ze scénáře Alice Nellis a Davida Ondříčka k filmu Zátopek, text Tomáše Luňáka o dokumentu Johna Schlesingera z mnichovské olympiády, recenze na knihu Two Hours Eda Caesara a pohled, který nám z New Yorku poslal Francesco Puppi. Francesco, který patří ke světové vrchařské špičce, vám zároveň přiblíží jedinečný fenomén horských štafetových závodů v Itálii.Milan Janoušek hovořil s trenérskou legendou Janem Kervitcerem, z jehož archivu čerpá také obrazová příloha čísla. Závažnému tématu terapeutických výjimek se v obsáhlém a skvělém textu věnuje Vojtěch Jírovec. Eva Krchová uvažuje o svých životních volbách mezi během a lezením; a pokud si myslíte, že se při závodě dobře najíte, pak by vám neměla ujít recenze energetických gelů od Jany Pakočky. Nechybí ani pravidelné rubriky bota (Asics Gel Hyper Speed), píseň (Before They Make Me Run od The Rolling Stones) a běh v literatuře (James Joyce a A. E. Housman). Vše uzavírají dvě eseje, obrazová Petra Holého a literární Jana Havlíčka.

B6 Ultramaratonský běh zdaleka nejsou jen ultra traily, ale také závody na silnici a na dráze. Především jim se věnoval český rekordman v běhu na 48 hodin Tomáš Rusek, s nímž hovořil Tomáš Poláček (rozhovor doplňují fotografie Jana Krofty a Václava Lahovského), stejně jako výjimeční běžci a běžkyně, s nimiž se během své kariéry setkal Dan Orálek. Radka Churaňová s ultramaratony teprve začíná, přesto už dokázala výrazně vylepšit český rekord na 100 kilometrů a, jak říká v rozhovoru s Tadeášem Mahelem, nehodlá se závoděním na ultradlouhých tratích skončit. Americkému trenérovi Jasonu Koopovi jsme položili několik otázek, které čtenářům přiblíží jeho přístup k tréninku a ultramaratonské přípravě. Recenzi na jeho knihu Základy ultramaratonského tréninku pro nás napsal Petr Válek. Ultra trail je zastoupen hned několika závody: Western States 100 v komiksu Jindřich Janíčka, na ilustracích Davida Dolenského a v dokumentárním filmu Unbreakable, o kterém píše Jan Havlíček, Glen Coe 2018 na fotografiích Tomáše Hudce a Pražskou stovkou, jejíž historii popsal Jan Bartas. Důležitou roli při ultra hraje jídlo, jemuž věnujeme zvláštní přílohu s texty Zuzany Bartasové a Petry Tajovské Pospěchové, které ilustrovala Tereza Šiklová; a také noc – celé číslo rámují obrázky čelovek od Kateřiny Kynclové a fotoesej z výroby svítilen Lucifer od Tomáše Luňáka.

Nejlepším přítelem běžce je chůze, a tak zařazujeme jednak pojednání Matěje Klímy o vztahu chůze a myšlení u Ladislava Klímy, jednak komentovaný přehled výbavy Jakuba Čecha na dlouhé traily. V mnohém má k běhu blízko i cyklistika – jejich průniky i rozdíly ukazuje ve skvělém a podnětném textu Vojtěch Jírovec. Novou rubrikou jsou portréty běžeckých míst, začínáme Boulderem Evy Krchové. Poprvé se věnujeme také běhu ve výtvarném umění, a to v rozhovoru s Martinem Kohoutem, který proběhl Gotthardským tunelem. Běžeckou písní je tentokrát Time to Run skupiny Lord Huron, básní pak Běžec Walta Whitmana. V anglické literatuře 19. století se běhá poměrně hodně, některé běžecké scény, jako v případě Carrollovy Alenky, jsou všem dobře známé, jiné naopak dost opomíjené, jako ta z románu Shirley Charlotty Brontëové, s níž krásný rozhovor napsala Alena Dvořáková. Vše uzavírá esej Jan Havlíčka o vnímání času při běhu a chůzi.