B magazin vol. 8

Cena: 340.00 Kč Původní cena:

je běžecký magazín, který chcete mít v knihovně, i když neběháte. Vychází 1 - 2 krát ročně a každé číslo je spojeno s jedním tématem. Pro čtenáře objevuje redakce současné fotografy a ilustrátory, které míchá s literaturou, poezií a investigativní sportovní žurnalistikou. Je úplně jedno, jak staré číslo časopisu koupíte, které téma hledáte, či kterou stranu zrovna otevřete. Bude vás zajímat a inspirovat. Budete si ho chtít někam vystavit.

  • B 8 Orientační běh

B8 Jak by měla vypadat mapa tak náročného a členitého terénu, jakým je orientační běh? Nutně omezená, dílčí, zpracovávající jen určité oblasti, přesto však odrážející celek… Obraz, který před námi vyvstává, je poskládaný z rozhovorů, vzpomínek, dokumentů, starých i nových fotografií. Obsáhlý profil jednoho z nejlepších českých orientačních běžců současnosti, Miloše Nykodýma, připravil Vojtěch Jírovec. Jan Procházka popsal své zkušenosti s fenomenálním čtrnáctinásobným mistrem světa Thierrym Gueorgiou a Tadeáš Mahel vytvořil portrét legendy nejen zlínského orienťáku Aloise Lázničky. V ústředním rozhovoru čísla Jana Bruková-Cieslarová, mistryně světa na krátké trati z Mariánských Lázní 1991, rekapituluje svou orienťáckou kariéru. S třemi běžkyněmi tvořícími jádro současné české reprezentace, Terezou Janošíkovou, Denisou Kosovou a Vendulou Horčičkovou, hovořil Jan Sýkora. Proměny, jimiž prošel způsob zachycení skutečnosti ve dvourozměrném prostoru mapy, nám přiblížil Zdeněk Lenhart. Z pohledu závodníka se pak na mapování podíval Vojtěch Král. Čtyři fotografické bloky zachycují minulost i současnost orientačního běhu u nás: archivní fotografie Oty Gavendy z mistrovství světa ve Starých Splavech 1972 a Luboše Tomečka z mistrovství světa v Mariánských Lázních 1991 doplňuje fotoreportáž Václava Jiráska z mistrovství republiky štafet a fotoesej Johany Pošové z mistrovství republiky na klasické trati.

Není mnoho závodů, o nichž bychom mluvili jako o závodech zlopověstných, Barkley takový je. Více se o něm dozvíme v textech Vojtěcha Jírovce a Táni Zabloudilové, a také v komiksu Jindřicha Janíčka. Po běžeckých stezkách v okolí Liberce nás provede Jan Vondrák a s Dorothy Wordsworthovou vystoupáme na Scafell Pike roku 1818 (její dopis z pamětihodného výletu do hor komentářem doprovodila Barbora Sojková). Ztratit se můžeme spolu s Rebeccou Solnitovou, zatímco cestu domů nám pomůže najít nejen báseň Tomase Tranströmera, ale i kniha Jona Daye. Domácí terén obhlížíme i na divadle, Alena Skálová píše o hře Jogging Hanane Hajj Ali, a v písni, Joggingu Richarda Dawsona se věnuje Jiří Špičák. Na závěr čísla se Petr Prášek zabývá fenomenologií běhu a Jan Havlíček zkoumá možnosti běžeckého dvojníka. Skutečný konec nás však čeká až v komiksu Nikoly Hoření, v němž se dostaneme do míst, odkud už není návratu.